subota, 29. lipnja 2019.

Domaća ili kućna radinost - otvaranje u 2020. - ažurirano

Ažurirani post -- dodani linkovi

Upravo sam otvorila domaću radinost i htjela bih pomoći s informacijama. Gdje, kako i od kuda krenuti. Ima jako puno zastarjelih informacija i tumačenja, tako da se nadam da će primjer iz prakse nekome pomoći u odluci. Ubacila sam korisne linkove i zakone pa si malo pročitajte. 
Pod domaćom radinošću prema Zakonu o obrtu NN 41/20 razumijeva se izrada proizvoda koju obavlja fizička osoba kod kuće osobnim radom, ako ispunjava uvjete iz propisa kojima se uređuje pojedina djelatnost.
  1. Zahtjev za otvaranje domaće radinosti se predaje u Ured državne uprave koji se nalazi pri Županiji. Svatko mora provjeriti gdje se taj ured nalazi u njegovom gradu.
  2. Uz zahtjev je potrebno predati 35 kuna državnih biljega i kopiju osobne iskaznice.
    Domaća radinost se razvrstava po NKD-2007. Popis djelatnosti s objašnjenjem možete naći u dolje u linku.
    Obavezno proučiti popis vezanih obrta, jer je za neke djelatnosti dovoljno imati samo srednju školu, a za neke majstorski ispit, a za neke ne traže ništa. To morate vidjeti kod referenta u Uredu za gospodarstvo pri Županiji gdje predajte zahtjev. 
  3. Nakon dobivenog odobrenja, u roku 8 dana morate predati RPO (Registar poreznih obveznika) obrazac u Poreznu upravu + RPO-DOP obrazac za zaposlenu osobu i potvrdu poslodavca da ste u stalnom radnom odnosu. RPO se može popuniti i preko e-građani.
  4. Domaća radinost ne smije imati godišnji prihod veći od 85.000,00 kn odnosno 10 godišnjih prosječnih plaća. Ukoliko prijeđe taj iznos mora zatvoriti radinost i otvoriti obrt.
  5. Ono što nas sve zanima su porezi i doprinosi. Porez se plaća kvartalno cca 450 kn za 3 mjeseca (ima link sa Plavog ureda), odnosno cca 1800 kn godišnje. Ovo ovisi o mjestu stanovanja. Izračuni se razlikuju od grada do grada jer svako mjesto ima drugačiji prirez. Zaposleni plaćaju doprinose godišnje. Godišnji doprinosi MIO 1. stup, 2. stup i zdravstveno ukupno iznose 2231,25kn i mogu se plaćati mjesečno. Taj iznos je fiksan.
  6. Porez se može plaćati paušalno i u tom slučaju izdajete račune i vodite knjigu KPR (knjiga prometa). Do 15.01.2021. predaje se PD-SD obrazac u Poreznu upravu za prihode ostvarena u prethodnoj godini (sada je to 2020. godina).
  7. Fiskalna blagajna nije potrebna ukoliko imate promet isključivo preko transakcijskog računa. Ukoliko idete na sajmove i imate promet gotovinom fiskalna je obavezna.
  8. Na bezgotovinskom računu morate imati klauzulu (napomenu) "Oslobođeno PDV-a temeljem članka 90. Zakona o PDV-u"
  9. Morate si napraviti interni akt o slijednosti računa (ima link s poveznicom kako mora izgledati interni akt. 
  10. Obavezno aktivirati e-građanin jer tamo možete pratiti sve što se tiče porezne uprave i stanja na vašoj kartici, odnosno stanja duga poreza i doprinosa. Portal e-građani je za sada dostupan samo na webu, nema mobilne aplikacije. https://nias.gov.hr/Authentication/Step1 Prijaviti se možete preko internet bankarstva ili osobne iskaznice (za prijavu preko O.I. morate imati čitač kartica. Može se kupiti u Linksu za 100 kn).

Napomena: korisnici starosne mirovine mogu imati otvorenu domaću radinost. Oni plaćaju samo porez na dohodak. 
Korisnici prijevremene ili invalidske (npr. Hrvatski branitelji) mirovine moraju provjeriti hoće li im se umanjiti mirovina. Obavezno se raspitati prije otvaranja.
Isto budite oprezni ako je umirovljenik oslobođen plaćanja dopunskog zdravstvenog osiguranja da se ne bi dogodilo da mu prijeđe promet pa da nakon nekoga vremena mora početi plaćati. Ovo sam dodala samo za one koji planiraju otvoriti domaću radinost na roditelje koji su u mirovini.
(Savjet: ako planirate otvoriti i legalizirati svoj hobi, otvorite na svoje ime). 
Sve ostale informacije pogledajte na https://plaviured.hr/
U Hrvatskoj se zakoni i propisi stalno mijenjaju tako da ono što je vrijedilo prošle godine, ove godine  ili više ne vrijedi ili ima nekih izmjena.
Smijete oglašavati svoje proizvode, web stranicu isto smijete imati, ali "ne možete" primati uplate preko kartica građana jer je nemoguće otvoriti poslovni žiro račun preko domaće radinosti. Domaća radinost može imati samo privatni žiro račun, poslovni nikako. Domaća radinost može raditi samo preko vlastitog žiro računa i može raditi s gotovinom, ali obavezno mora imati fiskalnu blagajnu. Ukoliko ne uzmete fiskalnu blagajnu to morate navesti u napomeni RPO obrascu. Ukoliko nemate fiskalnu blagajnu, gotovinu ne smijte primati na ruke. Tu bi bili debelo u prekršaju. 
Kada prodajete svoje proizvode, obavezno je izdavanje računa. BEZ RAČUNA SE NE RAČUNA!!!! 

Navela sam sve korake koje sam ja prošla prilikom otvaranja domaće radinosti i što sam sve morala predati od obrazaca.
Još jedna važna napomena: 
Za domaću radinost je mjerodavan Zakon o Obrtu NN  41/20 članci 49., 50, 51. 
https://www.zakon.hr/z/297/Zakon-o-obrtu obavezno pročitati i proučiti.
Isto za vas jako važan zakon je Zakon o trgovini NN 32/20
https://www.zakon.hr/z/175/Zakon-o-trgovini u Uredu za gospodarstvo su mi rekli da se na domaću radinost odnosi članak 5. stavak 1, podstavak 5. 
Pratite zakone i izmjene zakona. Registriranjem djelatnosti ulazite u poslovni svijet. U poslovnom svijetu nema: "Nisam znao" ili "Svi su drugi krivi". Svatko odgovara za sebe. Sve stavite na papir i dobro dobro promislite prije registriranja. 
Ako imate još pitanja, slobodno mi se obratite preko Facebook stranice jer sam tamo aktivnija. https://www.facebook.com/lutkebymila/ . 
Želim vam svima koji ovo čitate puno uspjeha u radu. 

2 komentara:

  1. Hvala!! Od velike je pomoći i sve detaljno opisano!

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Draga Ina, nema na čemu. Veliko je zadovoljstvo nekome pomoći. <3

      Izbriši

Lutka 35 cm

Predivna ručno izrađena lutka. Visoka 35 cm.  🙋‍♀️ - visoko kvalitetan pamuk  🎉 - antialergijsko punjenjenje  💭 - tri različite vrste vun...